Nekoliko milijardi evra investicija u energetiku Srbije može se realizovati ove godine, ocenila je ministarka energetike Zorana Mihajlović.
Ona je na konferenciji "Kako pokrenuti investicije u energetiku Srbije" koju je organizovao internet časopis "Balkanmagazin" kazala da ove godini mogu biti realizovani projekti hidroelektrane (HE) Bistrica na Limu i termoelektrane (TE) Štavalj kod Sjenice, o čemu se pregovara i očekuje se potpisivanje ugovora.
Mihajlović je kazala da se može očekivati i izgradnja elektrana na vetar, a pokrenuta je izgradnja malih HE i počelo korišćenje drugih obnovljivih izvora energije.
Ministarka do kraja aprila očekuje i potpisivanje ugovora za tremoelektranu-toplanu (TETO) Novi Sad.
Mihajlović je naglasila da su investitori za energetiku Srbije, bez obzira na trenutnu cenu struje koja će ove godine porasti, ali nije precizirala kada i koliko.
Do 2020. godine Srbiji će biti potrebno 700 miliona evra za podsticajne tarife za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora, kazala je ona.
Mihajlović je kazala da je prioritet njenog ministarstva povećanje energetske efikasnosti - smanjenje raspianja energije, i da očekuje da već za desetak dana Skupština donese zakona o tome.
"Prioritet Ministarstva je i ulaganje u infrastrukturne objekte, u proizvodnju električne energije, nafte i gasa, kao i u korišćenje potencijala obnovljivih izvora energije", dodala je ona.
Mihajlović je podsetila da je prošle sedmice objavljen javni poziv za izgradnju 317 malih HE u Srbiji što bi koštalo 120 do 200 miliona evra i naglasila da Srbija ima potencijala i za 900 malih HE.
Izvor: Beta